Vérfürdőt rendezne a kormány a felsőoktatásban? (Origo-cikk + reakciók)

2011.05.04. 09:06

Tizenkét egyetem marad Magyarországon a mostani 29 helyett egy, az Origo hírportál birtokába került koncepció szerint. Felszámolnák a felsőoktatási helyek közel felét.

A jelenlegi 29 állami egyetem és főiskola helyett csak tizenhatot működtetne tovább a kormány – írja az Origó egy birtokába került dokumentumra hivatkozva.

A hírportál szerint az egyetemi-főiskolai struktúra átalakítása a Széll Kálmán-terv miatt szükséges, mivel a márciusban bemutatott reformcsomag három év alatt, összesen 88 milliárd forintot vonna ki a felsőoktatásból.

Az újság információi szerint Hoffmann Rózsa oktatási államtitkár a múlt héten már egyeztetésre hívta annak a 12 egyetemnek a rektorát, amelyek megmaradnának. Részt vett a találkozón a Nyugat-Magyarországi Egyetem, a Pannon Egyetem, a Pécsi, a Debreceni, a Miskolci és a Szegedi Tudományegyetem, a Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem, az ELTE, a SOTE, a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem és a gödöllői Szent István Egyetem vezetője.

Érdekes, hogy a nagynevű Corvinus Egyetem a tervezet szerint elvesztené önállóságát.

Azokat az intézményeket, amelyek az integrált struktúrába nem férnek bele, az állam nem finanszírozza tovább a terv szerint. Beolvadhatnak valamelyik megmaradó intézménybe, magánegyetemként működhetnek tovább, illetve megszűnnének.

Az államilag támogatott keretszámok az idei csaknem 54-ről jövőre 40 ezerre, 2016 pedig 30 ezerre csökkennének.

A tervezettel szembe természetesen hatalmas ellenállás lesz várható.

Az Origo cikke


Egyeztettek a felsőoktatási koncepcióról, de a kormány még nem döntött


A kormány várhatóan május végén tárgyalja a felsőoktatási koncepciót - közölte a Nemzeti Erőforrás Minisztérium szerdán az MTI-vel, cáfolva, hogy a kabinet már döntött volna felsőoktatási intézmények bezárásáról. Több rektor is megerősítette ugyanakkor az MTI-nek, hogy az oktatási államtitkárság a múlt héten egyetemi vezetőkkel egyeztetett a felsőoktatási intézmények új struktúrájának koncepciójáról.

Lázár János, a Fidesz frakcióvezetője szerdai sajtótájékoztatóján egy a felsőoktatást firtató felvetésre megjegyezte, hogy tervezetek tömegével találkozik, és "inkább az ötletbörze kategóriájába" tartozónak véli a napvilágot látott elképzeléseket. Ha a kormánynak lesz elfogadott álláspontja, akkor a frakció el fogja mondani a véleményét - közölte.

Az oktatási államtitkárságon szerdán az MTI kérdésére annyit mondtak, hogy tart a felsőoktatási törvény koncepciójának egyeztetése. Későbbi közleményükben utaltak arra: február 4-én egyetértés alakult ki a kormány, a diákszervezetek és az érintett intézmények képviselői között a felsőoktatási törvényt előkészítő dokumentumokról. Mint írták, a dokumentumban a felsőoktatás egyik legfőbb problémájaként az oktatás színvonalának csökkenését, az oktatói és hallgatói teljesítmények egyenetlenségét, az átláthatatlan, ellentmondásos szabályozást nevezték meg.

Sándorné Kriszt Éva, a Magyar Rektori Konferencia elnöke az MTI megkeresésére azt mondta, nem kíván személyes véleményt nyilvánítani az ügyben, előbb meg kell ismernie rektortársai álláspontját.

Több érintett rektor és polgármester az MTI-nek aggodalmát fejezte ki az átalakításra vonatkozó elképzelések miatt, és jelezte: kiáll a helyi intézmény önállóságának megmaradásáért.

A Kaposvári Egyetem csak a sajtóból értesült az átszervezési koncepcióról. Lévai András sajtószóvivő közölte: tudomásuk van arról, hogy az oktatási tárca államtitkára egyeztetett a kiemelt egyetemekkel, "a kaposvári nem volt köztük". Hozzátette, ennek ellenére folytatják a háttértárgyalásokat az intézmény önállóságának megmaradásáért.
Szita Károly, Kaposvár fideszes polgármestere reméli, hogy egy nem végleges változat került a rektorok elé, mert az szerinte ebben a formájában sok kárt okozna. Úgy véli: érhető, hogy a kormányzat csökkenteni kívánja az államilag támogatott hallgatói létszámot, elhibázott lépés lenne azonban, ha ez a vidéki egyetemi városok rovására történne.

Győr polgármestere szerint aggodalomra adnak okot azok az elképzelések, amelyek értelmében a győri Széchenyi István Egyetem elvesztené önállóságát. Borkai Zsolt (Fidesz-KDNP) azt mondta: hivatalosan nincs tudomása ilyen elképzelésről, csupán "pletykákból" hallottak erről. Arról is beszélt, hogy Győr és egyeteme évek óta azokat az oktatási elképzeléseket valósítja meg, amelyeket a jelenlegi kormányzat vall, s harcolni fognak az egyetem önállóságáért.

Kara Ákos (Fidesz) győri képviselő, a parlamenti foglalkoztatási és munkaügyi bizottságának elnöke kiemelte: a városnak és a térségnek szüksége van erős, önálló győri egyetemre, ahol a munkaerőpiacon hasznosítható képzést kínálnak. "A legjobb szociálpolitika az, ha vannak megfelelő munkahelyek" - mondta, hozzátéve, "olyan oktatási koncepció van a városban, amely erősen épít a Széchenyi István Egyetemre".
Szekeres Tamás, a győri Széchenyi István Egyetem rektora a megjelent információkat csak egy lehetséges forgatókönyvnek nevezte, s úgy fogalmazott: "mi azt reméljük, hogy lesz olyan alternatíva, amelyben legalább megemlítik az egyetem nevét".

Faragó Sándor, a soproni központú Nyugat-Magyarországi Egyetem rektora az MTI megkeresésére megerősítette, hogy valóban volt a múlt héten a témában egyeztetés.

A Debreceni Egyetem (DE) rektora közölte: mindenképpen kell strukturális változás az államilag finanszírozott felsőoktatásban, de azt hatástanulmányokkal megalapozottan, nem "lóhalálában" kell megoldani. Fábián István részt vett azon az egyeztetésen, amelyen a szakállamtitkárság felvázolta elképzelését a felsőoktatási intézmények számának csökkentéséről. A rektor hozzátette: ezek még csak elképzelések, várják a tárca írásos koncepcióját, hogy arról kialakíthassák véleményüket.

Patkó Gyula, a Miskolci Egyetem rektora nem kívánta kommentálni a megjelent sajtóinformációkat.

Gyurcsány Ferenc (MSZP) volt miniszterelnök Pécsen sajtótájékoztatón azt mondta: a magyar felsőoktatás derékba törése és évente több tízezer, gimnáziumot végzett ember életének kettétörése lenne az állami felsőoktatási intézmények, valamint az állami finanszírozásban tanuló egyetemi hallgatók létszámának felére csökkentése.

.