Márkus Béla borászt, sommeliert kérdeztük.
Vas megyéről nem a marketing- és reklámfogásokon átesett borok jutnak eszünkbe. Pedig adottságainak megfelelően alkalmas szőlőművelésre és bortermelésre. Márkus Béla borászt, sommeliert kérdeztük, mit kell tudni a hely folyékony kincseiről.
Lassan beköszönt a jó idő. Egyre többen telepednek le a teraszokon és élvezik a napsütést. Miért ne tennék ezt egy jófajta bor társaságában? De ha már bor, akkor milyet? Fehér, rozé, vörös? Lokálpatriótaként miért ne lehetne mondjuk Vas megyei bort kortyolni?
Márkus Béla borászt kérdeztük az ügyben, vajon hova rangsorolható a legnyugatibb megye az ország folyékony íztérképén.
ALON: Vas megye nem a borairól híres. Lehetne?
M. B.: Lehetne. A Vas megyei borászatnak történelmi hagyományai vannak, erre utal elsősorban a Kőszeghegyaljáról fennmaradt Szőlőjövések könyve. Egészen vissza kell mennünk az ókori római Pannoniáig, hogy megtudjuk, itt mindenütt termesztették már akkor is a szőlőt. Ugyanúgy, ahogy a zalai részeken, Kőszegen, Kőszeghegyalján, Ság-hegyen, Kissomlyón is finom borokat szűrtek. Ha a megye nagyságát és a szőlőterület méretét tekintjük mércének, akkor tényleg nem tartozik a borturizmus felkapott célpontjai közé.
Szőlők mégis akadnak. Melyek a legismertebb termőhelyek?
Három borvidék is benyúlik a megyébe. A soproni borvidék körzetei Kőszeg, Csepreg és Vaskeresztes. A Ság hegy és a Kissomlyó a Nagy-Somlói borvidék része. Bérbaltavár és környéke a Balatonmelléke - Zala borvidékhez tartozik, régebben jelentős mennyiségű pezsgő alapbor készült itt a BB számára. Napjaink vasi borászatát a kis területeket művelő családi borászatok jelentik. Többségük kedvtelésből, saját fogyasztásra készít csupán borokat. Kőszegen, Vaskeresztesen és a Ság- hegyen jó néhányan magasabb szintre helyezték a szőlővel való foglalkozást, és kiemelkedő minőségű boraikkal regionális és országos sikereket is értek el. Boraikkal éttermekben és vinotékákban is találkozhatunk.
Melyek azok a helyek, amik alkalmasak szőlőművelésre és borkészítésre?
Vas megye legnagyobb része alkalmas szőlőművelésre, az említetteken kívül a kisebb szőlőhegyek, domboldalak, például a Vasi-Hegyhát, Kemeneshát, Celldömölk és Sárvár vonzáskörzetében mindenhol folyik borkészítés, de ezek nem borvidéki, hanem egyéb bortermő hely besorolás alá tartoznak. A klimatikus- és talajadottságok megfelelőek a jó minőségű vörös- és fehérborok készítésére, ennek ellenére egyre több az elhagyott terület még az olyan kiemelkedő termőhelyeken is, mint a Ság és a Kissomlyó. Népszerű fürdőhelyeinket nagyon sok turista keresi fel itthonról és külföldről egyaránt, körükben egyre népszerűbbek a helyi alapanyagokból előállított élelmiszerek, így a borok is. A mainál sokkal nagyobb mennyiségű, jó minőségű vasi bor is könnyedén elfogyna, ha lenne.
Tévhit vagy valós tény, hogy a vasi borok túlságosan savasak?
Ez a megállapítás még a mennyiségi borkészítést előtérbe helyező időkből való. A múlt század utolsó évtizedétől azonban megyénkben is a minőségi borkészítés került előtérbe. A megfelelő tőketerhelésű ültetvényeken tökéletesen beérik a szőlő, a belőlük préselt borok harmonikus sav– és alkoholtartalommal rendelkeznek, fajta és termőhely karakteresek, jól érlelhetőek, élvezetesek. Természetesen ebben a melegebbre fordult időjárás is sokat segít. A karcos, húzós savú borok ideje lejárt, a mai borkedvelők ezt a stílust már nem fogadják el.
Szubjektív, tudom, de mégis melyik pincék mérvadóak?
Sok szép sikert értek el a vasi borászok az elmúlt évtizedben. Kiemelkedik a Dénes Hegybirtok (Ság) Pannon Bormustrán elért eredménye (Olaszrizling 2006- csúcsbor), Garger Imre díjai (pl.: Külügyminisztérium bora 2013 – Vaskeresztesi Kékfrankos 2009), Jagodits Tamás számtalan megyei és regionális aranyérme és még sorolhatnám: Tóth Pincészet, Stefanich Kornél, Láng József Alasz László, Mittl Pince, Major-Árva Borház, Fehér Tamás és még jó néhány remek borokat készítő családi pincészet.
A borok mellett, vagy azokon kívül a pezsgőkészítés mennyire elterjedt?
Jelenleg vasi pezsgő nincs kereskedelmi forgalomban. Az utóbbi években viszont terjedőben van a habzóborok, vagyis a frizzanték fogyasztása, remélhetőleg hamarosan találkozhatunk a helyi borászok gyöngyöző nedűivel is.
Mit lehetne tenni annak érdekében, hogy szélesebb körben ismertek legyenek a helyi borok?
Fontos lenne, hogy a borkedvelők ne csak a fesztiválokon kóstolhassák megyénk borait, hanem borszaküzletekben vagy kedvenc éttermükben, szórakozóhelyükön is hozzájussanak. Ha minden étterem, vendéglátóhely csak egyetlen vasi bort is szerepeltetne az itallapján, már nem lenne időszerű a kérdés.