A hét állomást tartalmazó útvonaltól azt várják, hogy fellendíti a város vallási turizmusát. Kicsit azért ünneprontunk.
Tekintettel a szakadó esőre, az útvonal ünnepélyes átadására nem a Savaria Múzeum parkjában elkészült utolsó állomásnál, a Szent Mártont megidéző szoborkompozíciónál, hanem a múzeum kőtárában került sor.
A Szent Márton történelmi sétaút (Via Histórica Sancti Martini) része egy az országokon átívelő beruházásnak, ami a Szent Márton Európai Kulturális Útvonal kiépítését és infrastrukturális fejlesztését célozta meg. Ennek érdekében 6 magyar és 9 szlovén partner fogott össze.
A most átadott szombathelyi szakasz hét nagy elemből áll (lásd lejjebb), összköltségvetése közel 200 ezer euró (60 millió forint), melynek 85 százalékát az unió, 15 százalékát a központi büdzsé és 5 százalékot az önkormányzat állta.
Puskás Tivadar
„Remélhetően a történelemkönyvekbe úgy vonulunk majd be, hogy ebben az időszakban sem volt szégyellnivalónk, hiszen igyekeztünk a múlt emlékeit megörökíteni” – mondta az átadóünnepségen Puskás Tivadar polgármester.
Veress Gábor szobrászművész szerint a Szent Márton történelmi útvonallal Szombathely felkerült a vallási turizmus európai térképére, egyben arra biztatta a városlakókat, hogy próbáljanak megbarátkozni az új objektumokkal, ha ez sikerül, később büszkék lesznek rájuk. (Lapunk hasábjain nagy viták is voltak a Savaria téren álló alkotásról.)
Veress Gábor
Veress beszédében titokzatosan célzott arra, hogy 2016-ban, a Szent Márton évfordulón akár még Szombathely első lovasszobrát is felavathatjuk.
Az eseményen jelen volt Gönc Ferenc, az RRA Mura – Muraszombati Regionális Fejlesztési ügynökség menedzsere is, aki a projekt történetét és nemzetközi vonatkozásait ismertette.
A szombathelyi Szent Márton történelmi sétaút hét állomása
A Szent Márton Történelmi Sétaút (Via Histórica Sancti Martini) a Kálvária templomtól a Szent Márton templomig 7 állomáson keresztül vezet, amelyeket 30 darab burkolati „lépőkő" köt össze. Azokat a helyszíneket mutatja be, amelyek a város ókeresztény hagyományaihoz kapcsolódnak. Az egyes állomásoknál lévő információs objektumok Szent Márton és Szent Quirinus életének egy-egy epizódjára hívják fel a figyelmet.
1. állomás: Kálvária
A Szent Márton történet legismertebb jelenete — fele köpenyét egy koldusnak adja — két bronztáblán megjelenítve. A táblák egymás mellett, szintben elcsúsztatva kerültek elhelyezésre, alattuk kőtáblán felirat.2. állomás: Szent István park
2 darab ívesre hajlított felületű, ábrákkal áttört acéllap Szent Quirinus halálra ítélésének Szent Márton megvesszőzésének, illetve üldözésének történetét jeleníti meg.3. állomás: Óperint utca
Az Óperint utcai híd jobb oldali korlátján egy bronzból készített, fennakadt drapéria (püspöki mucétum) utal Szent Quirinus mártírhalálára.4. állomás: Székesegyház
Az iránymutató kompozíció középén kiemelkedő kőelemtől hét - a burkolatba süllyesztett - irányjelző nyíl indul ki, a jelzett célok irányába. Az irányjelzők feliratai: Katedrális, Romkert, Szeminárium, Sala Terrena, Kálvária - Martineum, Szent Márton templom, Iseum. Az irányjelző kövekben egy-egy jelképes kör alakú bronztáblácska kap helyet, a jelzett funkció megjelenítésével.5. állomás: Fő tér - Várostorony-mozaik
A mozaik 81 x 81 darab, különböző színű gránit kőből készül, célja a feltételezett várostorony grafikai bemutatása. A mozaik alá a következő szöveg kerül: „Itt állt a Várostorony az 1817-es tűzvészig."6. állomás: Savaria tér
A Főtér összeszűkölő végében egy acéloszlopra rögzített hegesztett objektumon Szent Márton látható, amint átnyújtja palástját a koldusnak.
Napi ünneprontás: erre már nem került
Hogy milyen hatással lesz Szombathely idegenforgalmára a Szent Márton történelmi út, azt nem tudjuk, és a múzeum előtti szoborcsoport művészi elemzése sem a mi feladatunk.
Azt viszont sejtjük, hogy mit gondol a városról az a turista, aki felkeresi, vagy csak megpillantja a park másik végében, a szobortól körülbelül 50 méternyire levő, a Wesselényi utca mellett elhelyezkedő nyilvános vécéket. Ha azt mondjuk, hogy iszonyatos állapotban vannak, akkor még megpróbáltuk finoman körülírni a helyszínt. Természetesen újságíróként eljátszhatnánk azt, hogy nem vesszük észre, csak ez a fejelfordítás valószínűleg azt eredményezné, hogy nem történik semmi.
Persze nem vagyunk naivak, jó eséllyel így sem fog.
Az is tudjuk, hogy meg lehet magyarázni, hogy a projekt 60 millió forintjából miért nem jutott néhány százezer ezekre a bűzlő, föld alatti trágyadombokra, csak az utóbbi időben már annyi magyarázatot gyűjtöttünk be, hogy tele van velük a raktár. Meg más is.