Mocskos az épület, és egy jó darabig az is marad.
Néhány héttel ezelőtt - az önkormányzati átszervezésekről szóló cikkünket illusztrálandó – fotókat készítettünk a városházáról.
A helyszínen nem is tűnt fel, de amikor a szerkesztőségben letöltöttük a fotókat, akkor láttuk, hogy mennyire mocskos az épület.
A szürke ötven árnyalata a szombathelyi városházán a Bejczy utca felől
Feltehetően a nagy forgalom miatt az alsó „doboz” Bejzcy és a Thököly utca felé eső részén a szürkének minden árnyalata megtalálható a falakon.
Ez már másvalakinek is bántothatt a szemét, ugyanis a tisztítási szándék nyomai is fellelhetők: láthatóan a teraszról valaki már próbálkozott a kosztalanítással. Mérsékelt eredménnyel.
Valakinek már bántotta a szemét és próbálta tisztítani a teraszról
A kellemetlen esztétikai élményt tovább fokozza, hogy láthatóan a beton is mállik, olyannyira, hogy a járdaszint felett nem sokkal több helyen már vasalat is mutatja magát.
A mi szemünk talán már megszokta mindezt, de egy idetévedő idegenre valószínűleg mindez nem tesz túl jó benyomást, hiszen mégiscsak a városházáról, illetve a polgármesteri hivatalról van szó.
A Thököly utca felől sem jobb
Az ügyben megkerestük a városházát, ahonnan írásban egy erősen szakmai választ kaptunk. (Lásd a cikk végét.)
Ennek lényege, hogy nem is olyan egyszerű a helyzet, mint amilyennek kinéz.
Egyrészt a betonfelületeket csak alpinista módszerekkel lehetne megtisztítani, ami egyrészt nem olcsó mulatság, másrészt csak ideiglenes eredmény hoz, harmadrészt a beton rövididőn belül újra koszos lesz.
A helyzetet bonyolítja, hogy az egész épületet fel kellene újítani külsőleg, mivel az nem felel meg a jelenlegi épület-energetikai követelményeknek. Mindezt össze kellene kapcsolni egy energetikai korszerűsítéssel is.
Itt-ott kilátszik a beton vasalata
Nyilván ez hatalmas összegbe kerülne, amire pályázati pénzeket keresnek majd.
A városháza 1983-ben épült, Horváth László építész tervei alapján.
A városháza válasza
A szombathelyi Városháza épületének homlokzatképzését az üvegfelületek között húzódó tartószerkezetre függesztett látszó-beton felületű vasbeton elemek alkotják.
Ezeknek a szerkezeteknek a hőtechnikai tulajdonságai a jelenlegi épület-energetikai követelményeknek nem felelnek meg.
A város pályázati források bevonásával tervezi az épület majdani külső felújítását összekapcsolva az energetikai korszerűsítéssel. Ennek forrásigénye jelentős.
A betonfelületeket felhordott felületképzéssel ellátni technológiai okok miatt nem célszerű.
A nyers beton szürke felületét csak alpinista módszerekkel, magas költséggel lehet tisztítani, azonban a megtisztított felületek rövid időn belül a látszóbeton tulajdonságainak megfelelően újra szennyeződnek.
Érdemi változást a felújítás keretében új homlokzatképzés kialakítása hozhat, mivel az íves betonfelületek hőszigetelése jelen formájában nem hőszigetelhető.