Avagy miből épült a Pancho Aréna?
Érdekes összefüggésekre hívja fel a figyelmet a Figyelő eheti (16.) száma.
A „Köszpénz” című írásban a szerző, Jandó Zoltán magyar labdarúgásba áramló úgynevezett „taopénzek” mennyiségét és földrajzi elhelyezkedését járja körül?
Mi az a taopénz?
Egy 2011-es jogszabály-módosítás lehetővé teszi a nyereséges cégeknek, hogy a nyereségadójuk terhére öt kiemelt látványsportot (labdarúgás, kézilabda, kosárlabda, vízilabda és jégkorong) támogathatnak.
A támogatást a cégek költségként elszámolhatják, és a teljes összeget levonhatják a társasági adóból.
Ez azt jelenti, hogy a cégektől a taopénzek a sportegyesületekhez, alapítványokhoz nem a központi költségvetésből érkeznek, így papíron nem minősülnek közpénznek, ugyanakkor mégiscsak azok, hiszen olyan adópénzekről van szó, melyek nem folynak be a költségvetésbe, így hiányoznak onnan, a kieső összegeket máshonnan kell pótolni. További részletek.
A Figyelő számításai szerint 2011 óta a taopénzek több mint 10 százaléka, mintegy 6,8 milliárd forint Felcsútra érkezett, ezzel magyarázható a húsvét hétfőn nyíló Pancho Aréna anyagi háttere.
Ezzel az 1800 fős település igencsak figyelemre méltó „tao-teljesítményt” tud felmutatni, egyedül Budapest (10,93 milliárd) és Pest megye (7,27 milliárd) előzi be.
Figyelemre méltó, hogy a Fejér megyébe érkező támogatások háromnegyede a „miniszterelnöki faluba” került.
Hogy miért tartják a cégek fontosnak, hogy így támogassák az Orbán Viktor alapította az akadémiát működtető Felcsúti Utánpótlás Neveléséért Alapítványt, amely a kiemelt projektek keretében így évi 1,5-2,6 milliárd forinthoz jutott, arról a cégvezetőket kellene megkérdezni, mindenesetre a Puskás Ferenc Labdarúgó Akadémia honlapján a támogatók között mintegy félszáz cég van felsorolva, a Közgépen kezdve a MOL-on át az OTP-ig és a SPAR-ig.
Húsvéthétfőn nyílik meg a Pancho Aréna
Fotó: Puskás Akadémia/ifj. Döme László
Ami hétfőn nyíló Pancho Arénát illeti – ha megpróbáljuk lehámozni róla vastagon rárakódott politikát-, az az általános sajtóvélemény, hogy szépnek szép, de felesleges épület.
A szimbólumnak való értelmezését pedig meghagyjuk mindenkinek.
Vas megye
A térkép szerint Vas megyébe három év alatt 1,28 milliárd forint – Nógrád után a második legkevesebb - taotámogatás érkezett működési és tárgyi eszközökre, sporttelep-felújításokra. A megyében nem volt kiemelt projekt. A megye labdarúgásába érkező taopénzek informatívan és látványosan nyomon követhetők az MLSZ térképén.