Alapjaiban változik a karnevál hátországa is. Mérei Tamás reagálásával.
Erre enged következtetni a közgyűlés egyik előterjesztése.
Hivatalosan továbbra is nagyon keveset, szinte semmit nem tudni a Mérei-ügyről.
Az egyetlen hivatalos konkrétum az az önkormányzati sajtóközlemény, amely nem sokkal a szombathelyi szimfonikusok párizsi vendégszereplésének bejelentése után adtak ki.
2015. január 14-én dr. Puskás Tivadar polgármester a tudomására jutott információk alapján azonnali vizsgálatot rendelt el a Savaria Szimfonikus Zenekar gazdálkodásával kapcsolatban.
A polgármester a jegyzőt helyettesítő aljegyzőt kérte fel arra, hogy a Belső Ellenőrzési Irodával folytassa le a vizsgálatot.
A vizsgálat lezárultáig a zenekar igazgatója és gazdasági vezetője szabadságon tartózkodik.
Az ellenzék tudni véli, hogy Mérei Tamás zenekar-igazgató 136 millió forint tartozást halmozott fel a Savaria Szimfonikus Zenekarnál, illetve hogy 50 milliós tartozása van a Savaria Karnevál alapítványának, ahol Mérei kuratóriumi elnök.
Még ugyanazon a napon erősen elterelés-gyanús sajtóközleményt adott ki a szombathelyi Fidesz. Ebből ugyanis leginkább azt lehet megtudni, hogy Czeglédy Csaba szocialista frakcióvezetőt egykor áfacsalásért és jogosulatlan számlakiállításért jogerősen elítélte a bíróság.
A közlemény egyetlen konkrétuma és újdonsága az a mondat, amely így szól:
„Nincs tudomásunk arról, hogy a Savaria Történelmi Karnevál Közhasznú Közalapítvány gazdálkodásával kapcsolatosan problémák lennének.”
Ehhez képest a városvezetés szócsöveként működő Médiacentrum csütörtökön azt közölte: a karnevál – az eddig nem túl sok sikert felmutató - Savaria Turizmus Nonprofit Kft.-hez (TDM) kerül.
Már ez is gyanakvásra adhat okot, de még ennél is beszédesebb, hogy időközben felkerültek a város honlapjára a csütörtöki közgyűlés előterjesztései.
Ezek között ott van a Puskás Tivadar polgármester által jegyzett „Javaslat a Savaria Történelmi Karnevál jövőbeni megszervezésével kapcsolatos döntések meghozatalára” című dokumentum, amely Szombathely legnagyobb és legnépszerűbb programjának az alapjait szabja át.
Mindjárt az első bekezdésben ez olvasható:
„2001. évtől a Karnevál szervezését az Önkormányzat által alapvetően e feladatra létrehozott Savaria Történelmi Karnevál Közhasznú Közalapítvány (a továbbiakban: Közalapítvány) látta el. A Karnevál megrendezéséhez Önkormányzatunk évről évre jelentős támogatást biztosított: 2012. évben 35 millió Ft, 2013. évben 45 millió Ft támogatást nyújtott, 2014. évben (eddig) 75 millió Ft került átutalásra, és a nagy sajtónyilvánosságot kapott ki nem egyenlített követelésekre tekintettel további finanszírozási igény merült fel.”
Ez egyrészt ellentmond a Fidesz sajtóközleményének, hiszen ezek szerint mégis vannak kiegyenlítetlen követelések, másrész nem is annyira burkolt kritikája az eddigi gazdálkodásnak. Azaz úgy tűnik, a városvezetés elengedi Mérei Tamás kezét.
Az előterjesztésben szerepel, hogy:
„javasolom a közgyűlésnek, hogy 2015. évtől a Savaria Történelmi Karnevál szervezésével a Savaria Turizmus Nonprofit Kft.-t bízza meg”.
Az indoklásban felbukkan az Agora is mint lehetőség, de rögtön el is veti a polgármester, mondván, a kulturális intézmény egy olyan pályázatban van bent, ami ezt kizárja.
Savaria Karnevál, 2012
Ugyanakkor a Savaria Történelmi Karnevál Közhasznú Közalapítvány nem szűnne meg, de szerepe minimálisra korlátozódna: eszközeit átadja, tapasztalatával segít, illetve rajta keresztül pályáz majd a város, illetve a karnevál.
A jelenleg 10 fős kuratórium – amelynek összetétele információink szerint jellemzően pártalkuk mentén alakult eddig ki - 5 főre csökken majd. A közgyűlésen erről is szavazás lesz.
Jelenlegi kuratóriumi tagok:
A csütörtöki közgyűlés újraválasztja az alapítvány felügyelő bizottságának tagjait is, akik jelenleg:
Azaz minden mozgásban van a karnevál körül, annál is inkább, mert a TDM jelenlegi formájában nem biztos, hogy képes lenne megbirkózni a megnövekedett feladattal, ráadásul ide került a Szent Márton programiroda is.
Habár nem lesz könnyű a politikai lózungok és mellébeszélések között kihámozni a tényeket, egészen biztosan izgalmas közgyűlés elé nézünk csütörtökön. Már csak azért is, mert időközben közel 400 fősre duzzadt a „Kiállunk Mérei Tamás mellett Facebook-csoport” tagsága, közöttünk több ismert személyiséggel.
A helyzet pikantériája, hogy amíg a zenekarvezetőről vitatkoznak a szombathelyi városházán, addig a vita tárgya Párizsban lesz, ahova szabadsága alatt kíséri el a zenekart.
Mérei Tamás reagálása
A cikk megjelenése után telefonon kereste meg lapunkat Mérei Tamás, és az abban foglaltakkal kapcsolatban az alábbi pontokat fogalmazta meg.
1. A Savaria Történelmi Karnevál Közhasznú Közalapítvány önkormányzati támogatása nem csak a karnevál, hanem egyben az alapítvány éves működésének finanszírozására is szolgál, ebből kell kigazdálkodni az egy hektáros Történelmi Témapark és a mellette levő 900 négyzetméteres Aréna 8. épület működését.
2. A 2012-es évet megelőző időszakban a karnevál éves önkormányzati támogatása 40 millió forint volt. Ugyanakkor figyelembe kell venni, hogy az augusztus 20-i és a West Balkán-tragédia miatt időközben megváltoztak a jogszabályok, ami jelentős anyagi terheket, illetve többletkiadásokat jelentenek a rendezvénynek.
3. Az elmúlt években a rendezvény négynaposra bővült, emellett számos új helyszín – többek között a Sörkert és a Batthyányi téri színpad – indult el.
4. 2013-ben és 2014-ben az alapítvány éves önkormányzati támogatása szerződés szerint 60-60 millió forint volt.
5. A 2014-es karnevál plusz támogatást nem igényel.