Az ünnepségen magas rangú politikusok mellett részt vett a német cégcsoport vezetősége is.
Nemcsak az Schaeffler-csoporthoz tartozó LuK Savaria Kft., de az egész város, sőt az egész régió számára fontos esemény zajlott október 26-án Szombathelyen.
Az LuK gyárbővítő beruházásának átadásán és a sajtolóautomata ünnepélyes üzembe helyezésén Orbán Viktor miniszterelnök, Hende Csaba honvédelmi miniszter, helyi politikusok, a cég vezetői és dolgozói és ismert közéleti személyiségek is megjelentek.
A felfokozott érdeklődés nem véletlen: a több mint 3 milliárd forintos beruházás 700 új munkahelyet jelent a térségnek: a fizikai dolgozók mellett magasan kvalifikált szakembereket is felvesznek majd.
Az átadóünnepségen Orbán Viktor hangsúlyozta: az LuK fejlesztése olyan gazdasági környezetben valósult meg, amikor Európában gyárakat zárnak be és embereket bocsátanak el.
A gazdasági válságot csak a jövő emberei győzhetik le, olyanok, akik lehetőséget látnak a jövőben. Akik nem arra várnak arra, hogy a sült galamb a szájukba repüljön, hanem cselekszenek és befektetnek; reggel felkelnek és dolgoznak, mennek előre, hogy mozgásba hozzák a világot – mondta a miniszterelnök, hozzátéve, ez a gondolkodásmód a magyarázata, hogy Schaeffer-csoport a világ egyik élenjáró csapágy- és kuplunggyártója.
Orbán Viktor emlékeztetett: a kormány partnerként és szövetségesként tekint azokra a külföldi vállalatokra, akik nemcsak a gyors haszon reményében jelentek meg Magyarországon, hanem hosszú távon látnak fantáziát az országban, és az őket megillető tisztességes hasznon túl pénzt is forgatnak vissza a magyar gazdaságba. Erre példa a most átadott új szombathelyi LuK-csarnok is – hangzott el.
„Mondhatjuk, hogy ezt a beruházást az itt dolgozók maguknak köszönhetik, megdolgoztak érte, kivívták a befektetők elismerését. Ez a világszínvonalú magyar munkateljesítmény az, ami meg fogja újítani Magyarországot” – fűzte hozzá a miniszterelnök, aki szerint Európa válságból való kilábalásának egyik legfontosabb pillére Németország és Közép-Európa együttműködése: az előbbinek versenyelőnyei vannak a térségben, az utóbbi pedig nagy fejlődési lehetőségek birtokában van. Ezt jelzik az újabb magyarországi autógyártási beruházások.
Hende Csaba országgyűlési képviselő, honvédelmi miniszter közölte: szombathelyi, szentgotthárdi és zalaegerszegi vállalkozások, érdekképviselet és kamarák elhatározták, hogy létrehozzák a nyugat-pannon járműipari és mechatronikai központot. Jelenleg 70 szakértő dolgozik közvetlenül azon, hogy a térség Kecskemét és Győr mellett az ország harmadik járműipari, gépipari és elektronikai centruma legyen. Ez a tervet a magyar kormány és a miniszterelnök is támogatja, és előkészületben van egy ezt segítő kormányhatározat is. Mindez 25 ezer új munkahelyet és egymilliárd eurós beruházást jelenthet majd a térségnek – mondta a miniszter, aki egyben közölte: ezt a tervet segítik a régió új infrastrukturális beruházásai: az új 86-os út építése, az észak-dél vasúti közlekedés fejlesztése, a pápai új cargo reptér és logisztikai központ.
Jürgen M. Geissinger, a Schaeffler vezetőségének elnöke a szombathelyi LuK-t az egyik legnagyobb jelentőségű gyárként jellemezte a Schaeffer-csoportton belül. Az elnök felidézte a gyár történetét, amely száz fővel indult 1997-ben, hogy majd 2014 végére ez a létszám – többek között a mostani beruházásnak is köszönhetően – 2400 főre nőjön.
Michael Reinig, a Savaria LuK Ktf. ügyvezető igazgatója bemutatta a fejlesztést (erről részletek
itt olvashatók), hangsúlyozva, hogy a sajtolóautomata üzembe helyezése új fejezetet nyit a cég történetében. Az ügyvezető a technológia fejlesztés mellett kiemelte az oktatás-képzés fontosságát is. A cég már 2004-ben létrehozta saját szakképzési rendszerét, melyet a közelmúltban bővítettek, illetve ide tartozik az idén februárjában indult
duális képzés és a tanműhelyek bővítése.
Puskás Tivadar polgármester emlékeztetett: minden tizedik új autóban Szombathelyen gyártott kuplung van.
Fotó: Czika László