A közelmúltban a Szabad Demokraták EP-kampánya. Akkor beszámoltunk a liberálisok Fő téri sajtótájékoztatójáról, és az is megígértük, hogy visszatérünk az eseményre egy Fodor Gábor-interjú erejéig. A pártelnökkel többek között a plakátról, a felelősségről és a liberalizmusról beszélgettünk.
A közelmúltban a Szabad Demokraták EP-kampánya. Akkor beszámoltunk a liberálisok Fő téri sajtótájékoztatójáról, és az is megígértük, hogy visszatérünk az eseményre egy Fodor Gábor-interjú erejéig. A pártelnökkel többek között a plakátról, a felelősségről és a liberalizmusról beszélgettünk.
A közelmúltban a Szabad Demokraták EP-kampánya. Akkor beszámoltunk a liberálisok Fő téri sajtótájékoztatójáról, és az is megígértük, hogy visszatérünk az eseményre egy Fodor Gábor-interjú erejéig. A pártelnökkel többek között a plakátról, a felelősségről és a liberalizmusról beszélgettünk.
„Az üdítő, hogy néhány újságíró érdeklődik az európai politika iránt” – mondja Fodor Gábor mikor néhány nappal ezelőtt leül az asztalhoz az interjúhoz. Az SZDSZ elnöke azt kommentálja, hogy nem sokkal korábban ALON tudósítója megkérdezte Johannes Lebech liberális dán politikustól, nem tekinthető-e éles EU-kritikának az a tény, hogy gyakorlatilag minden tagországban belpolitikai kampánnyá vált az EP-választás. Így aztán ennek a gondolatmenetnek a mentén indul ez az interjú.
ALON: Az SZDSZ kampánya is belpolitikai kampány gyakorlatilag.
Fodor Gábor: Igen, ez így van, mert az emberek többsége csak erre rezonál, és ezt tudomásul kell venni. Azonban a Fidesz mellett csak az SZDSZ tett le európai programot az asztalra.
Van így értelme az EU-nak?
Természetesen van. Az Európai Unió egy folyamatosan csiszolódó szisztéma és jó lenne, ha tudatosulna bennünk, hogy a világ egyik legjelentősebb politikai és gazdasági hatalmának vagyunk a tagjai. Ezzel a helyzettel akkor szembesültem drasztikusan, amikor különböző fórumukon kellett miniszterként képviselnem az országot. Mi magyarok, lebecsüljük magunkat, Magyarország sokkal nagyobb befolyást tudna érvényesíteni az Európai Unión belül, és ki kellene használni ezt a lehetőséget.
A napokban olvastam egy tanulmányt, amely arról szólt, hogy a nagy gazdasági újságok, mint például az Economist kész tényként veszi, hogy megbukott a liberális gazdasági modell. Ennek nyilván politikai következményei is lesznek. Ennek tükrében van-e értelme továbbra is a klasszikus liberalizmust képviselni?
Én ezt másképp látom. A liberális értékrend és gondolatvilág egyáltalán nem bukott meg, sőt, szerintem meg fog erősödni. Ami megbukott, az az emberi önzés, a szabályok és a törvényeknek a hiánya. Az USA-nak nem a liberális értékrendje fog megváltozni, hanem a szabályai, hiszen azok hiánya miatt alakult ki a válság. Átmeneti jelenség, hogy az állam aktívabb szerepvállalásra kényszerül a gazdaságban. De abban biztosan változni kell, hogy az elmúlt évtizedekben nagyon megnőtt a különbség egyes társadalmi osztályok között, több áldozatvállalás, a közösségi elkötelezettség kell a gazdagabbak részéről. Az SZDSZ ráadásul egy olyan párt, amely az úgynevezett szociál-liberális értékrendet képvisel, és ezért most nyílik az SZDSZ számára egyre nagyobb politikai perspektíva Magyarországon.
Korábban éveken keresztül az SZDSZ adta a gazdasági minisztert, hozzá tartozott a gazdasági minisztérium. Most Magyarország gazdasága ott tart, ahol tart. Nem érzi úgy az SZDSZ, hogy valamiféle felelősséggel tartozik a kialakult helyzetért?
De, mindenképpen, teljesen jogos kérdés. Mi is tagjai voltunk annak a kormánykoalíciónak 2002 és 2006 között, amely egy hibás gazdaságpolitikát folytatott. Nem vigasztal minket, hogy már a Fidesz 2001-ben erre az útra lépett, mert 2002-ben ez még korrigálható lett volna. De mi ezt sem tettük meg, mentünk tovább a „többet költünk annál, ami van” útján. Ebben és néhány más kérdésben is felelősségünk van, amiket vállalni kell. Mint ahogy az egyén, úgy a pártok is követnek el hibákat. Az a legrosszabb, ha ezekkel nem tudunk szembenézni.
Az SZDSZ most is támogatja a kormány gazdaságpolitikát. Ez biztosan jobb, mint a 2002 és 2006 közötti?
Igen, biztosan, mert erre nincs más recept szerte a világban, és ezt gyakorlatilag mindenki visszaigazolja. Míg 2002 és 2006 között súlyos kritikákat kaptunk a gazdaságpolitika miatt, addig a mostani gazdaságpolitika a legnagyobb elismeréssel bír a külföld részéről is. Amióta ez a kormány felállt, azóta javult a magyar gazdaság helyzete. Nemcsak a kormányon múlik, de mégiscsak van benne szerepe, hogy az euró akkor 320 forint volt, most 280, a tőzsde elindult felfelé, az IMF szerint pedig lehet, nem is lesz szükség a következő hitel lehívására.
Amivel most az SZDSZ kampányol, az egy liberális plakát? Azt sugallja, hogy az, aki az Árpád-sávos zászló alatt áll, egy agresszív ember, akinek semmi keresnivalója Európában. Ez nem mond ellent annak, amit az SZDSZ két évtizede hirdet?
Nem, éppen ellenkezőleg. Egy liberális nem fogadhatja el a kirekesztést. Mi a szabadság és szolidaritás pártja vagyunk és ebben a kampányban is természetes a befogadás, a tolerancia és az együttműködés. De ezeknek is van határa. A határ az, amikor valaki az alkotmányos rend ellen lép fel, amikor valaki mások létezéshez való jogát kérdőjelezi meg. Én azt látom a szélsőjobboldal részéről, hogy bombákat gyártanak, merényletre készülnek politikusok ellen, megfenyegetnek egyes embereket és csoportokat. Magyar Gárda címszó alatt pedig félkatonai szervezet felállítása történik, amely nyíltan a demokrácia elleni törekvés. Ilyen esetben szigorúnak kell lennünk, ilyenkor meg kell védenünk értékeinket.
Ha az SZDSZ-nek nem sikerülne bejutni az Európai Parlamentbe, akkor a konzekvenciát levonják?
Természetesen, de befogunk jutni, ez számomra nem kérdés. A kérdés az, hogy ki lesz a harmadik erő, a gyűlölködő szélsőjobboldal vagy a szabad demokraták.