Angol és német nyelvű óvodapedagógus képzés Szombathelyen

2008.01.23. 21:24

A Savaria Egyetemi Központ (korábban BDF) szeptembertől indítja a képzést, a város pedig vállalja, hogy munkát ad az itt végzetteknek.

A városházán sajtótájékoztatónak indult, majd közel egy órás tanácskozásszerűségbe fordult az a rendezvény, mely során Czeglédy Csaba szombathelyi alpolgármester, Gadányi Károly, a Nyugat-Magyarországi Egyetem Savaria Egyetemi Központ elnöke, Czetter Ibolya elnökhelyettese, illetve Heckenast Gusztáv, a város oktatási osztályának vezetője tartottak.


A számos kérdést és problémát körüljáró tájékoztató lényege és apropója az volt, hogy a Savaria Egyetemi Központ (SEK) német és angol nyelvre szakosodott óvodapedagógus képzést indít szeptemberben.

 

A képzés a soproni szellemi műhelyre épül, ahol – köszönhetően a Benedek Elek Pedagógiai Karnak – komoly tapasztalatok halmozódtak fel ezen a téren. A szombathelyi képzés ezt használja majd ki, no és azt, hogy a két intézmény immár egyazon egyetem kötelékébe tartozik.

Ezzel szorosan összefonódik a szombathelyi önkormányzat azon irányú törekvése, hogy megfelelő szakembereket toborozzon a jövőre induló óvodai nyelvoktató programban. Mint ismeretes, a közgyűlés döntése értelmében a 2009-2010-es tanévben indul a szombathelyi gyerekeknek az alanyi jogon járó nyelvoktatás, először az angol, aztán majd a német, felmenő rendszerben.

Jelenleg próbaként fut az – állítólag igencsak biztató első eredményeket felmutató - program, amelynek része az is, hogy jelenleg 40 óvónő nyelvi felkészítése folyik, ugyancsak a főiskola segítségével.

Amennyiben a főiskolán elindul az angol és német nyelvű óvodapedagógusok képzése, a város vállalja, hogy 2011-től évi 5-10 főnek állast tud adni – összesen körülbelül 30-40-et, amit egyrészt a szóban forgó óvodai nyelvi képzés, másrészt a nyugdíj előtt álló óvónők nagy száma tesz lehetővé.

Az ALON azt tudakolta, hogy az egyetemi központ vezetői még hasonlóan pesszimisták-e, mint voltak a nyári sajtótájékoztatón. Czetter Ibolya elmondta, hogy továbbra sem értenek egyet azzal a rendszerrel, amely aránytalanul osztotta el a hallgatókat a nagy budapesti egyetemek a vidéki intézmények között, többek között azt sugallva, hogy ez utóbbiakon nem folyik minőségi oktatás. A SEK most azon dolgozik, hogy ezt a vélekedést megváltoztassa, és megfelelő vonzerőt jelentsen a potenciális hallgatóknak. Ezért indultak most az egyetem road show-i is. Mindeközben a felsőoktatási intézményekben zajlik egy kapacitásvizsgálat, mely remélhetően segít orvosolni a vidéki a kialakult anomáliákat, a vidék indokolatlan visszaszorítását.

.