Ave Savaria!- hangzott el idén először és valószínűleg nem utoljára. Szombathely 2000 éves múltat ünnepel. Indul a három napos időutazás.
Időszámításunk szerint csütörtök este nyolckor patríciusoknak öltözött a városatyák vonultak légiós kísérettel a Fórum színpad elé. Kimondottan felemelő a mindennapos öltönyös stílus után lepelben látni őket. Ugyanúgy, ahogy Szommer Ildikó, karneváligazgató és Mérei Tamás, a kuratórium elnöke is jól festett ókori szerelésben.
Már a tizennegyedik a 2013-as Savaria karnevál. Kissé klisés, kissé unalmas, de mégiscsak a miénk. Ahogy az a kihagyhatatlan látvány is, mikor az antik ruhacsodákat ízlésesnek éppen nem mondható sportcipőkkel párosítják a felvonulók.
Ennek egy még felemelőbb pontja az idei év egyik újítása: karneváli fényfestést kapott a városháza. Első blikkre nem tudtam pontosan megmondani, hogy a színes figyelemfelkeltés vajon tényleg a legmegfelelőbb választás-e ennek a szocialista csodapalotának. Az elkövetkező napokban majd kiderül.
A Claudius császár alapította Savaria, a mostani Szombathely szerencsés város. Van egy kincse, amit úgy hívnak: Savaria Történelmi Karnevál - mondta Mérei Tamás.
Rekordszámmal indul a karnevál, még soha ennyien nem jelezték, hogy részt szeretnének venni benne: 200 kézműves, 40 képző-és iparművész, több mint 70 vendéglátós, 40 borosgazda és pálinkaház, a sörfőzdéket nem is említve. Lüktető fieszta ez a város szívében - így Szommer Ildikó.
A beszédek után Puskás Tivadar polgármester meggyújtotta a karnevál lángját, ami 75 órán keresztül lobog majd.
A tűz jegyében a Magma Tűzszínház Weöres Sándor: Galagonya című versének impressziói következtek. A benyomások lánggal kísért látványvilága mindenféle törvényszerűséget félredobva koronázta meg újra, az idén különösen nagy becsben tartott a szombathelyi költőt. Látványos, hiteles és igényes előadás volt.
Czika László fotói: