Egy nap az irodalom, a színház és a lokálpatriotizmus jegyében.
A részletekért ide kattintson.
10.00 óra: Csönge
Ünnepség a költő gyerekkori lakhelyén. Az Alon tudósítója ezt kihagyta. A jelenlevők később arról számoltak be, hogy a műsor szép hosszúra sikeredett.
Az evangélikus templomban ünnepi istentiszteletet tartottak, amelyen Fabiny Tamás evangélikus püspök hirdetett igét, majd Weöres Sándor és Károlyi Amy emlékház udvarán rendezett emlékünnepségen a magyar kormány nevében Hende Csaba honvédelmi miniszter mondott beszédet.
Weöres Sándor alkotóerejének teljében egy olyan világban élt és alkotott, ahol nemcsak a szabad tett és a szabad szó, de a szabad gondolat is büntetendő cselekmény lehetett - fogalmaz az MTI szerint a miniszter. "Spirituszt csempész a szellemi szesztilalom idején" - idézte a költő önmagáról írt szavait.
14.00 óra: szombathelyi városháza
Az aulában felállított asztalok körül néhány tucatnyian ülnek.
Színészek és önkéntesek Weöres Sándor-verseket olvasnak fel, melyeket a hallgatóság nyomtatásában is megkap és befűz egy kis mappába.
Az eseményen itt van az irodalom iránt érdeklődő szombathelyiek egy markáns csoportja, és itt van Pável Ágoston lánya, Judit is.
A költő egykoron náluk lakott. Nem ő az egyetlen a jelenlevők közül, akinek még személyes emlékei vannak Weöres Sándorról. Kapunk egy reprint 1913-as Szombathelyi Újságot is.
17.00 óra: Weöres Sándor Színház
30 jelenlevő megalakítja a Weöres Sándor Asztaltársaságot, amelynek tagsága még az este folyamán 50 fő felé duzzad.
Az egyesület elnöke Szőcs Géza költő, a tagok között számos ismert személy található.
Részlet az alapszabályból:
1. A Weöres Sándor Asztaltársaság (a továbbiakban: WSA) az alapító tagok elhatározásából Weöres Sándor szellemi örökségének ápolására, megismertetésére, szellemiségének bemutatására, az ezekkel kapcsolatos tevékenységek ösztönzésére jött létre.
2. A WSA célja, hogy Magyarországon Weöres Sándor életművét, sajátos gondolkodásmódját, bölcseletét megismertesse és szellemiségéhez közelálló tevékenységeket támogasson, illetve az ezzel foglalkozó vagy eziránt érdeklődő személyek, közösségek számára fórumot teremtsen.
3. Az előzőekben meghatározottak kiteljesítéséért minden olyan eszközt és módszert alkalmazni kíván, amely nincs alárendelve politikai és pártérdekeknek.
Szőcs Géza – a Weöres Sándor-mozdonyra célozva - reményét fejezi ki, hogy „sokan ülnek majd fel a vonatra”. Hogy a vonat hova tart, az az asztaltársaságon múlik – mondja.
Jordán Tamás színházigazgató – a kezdeményezés motorja – többek között arról beszél, hogy a cél az, hogy Szombathely egy lüktető, pezsgő kultúrájú, virágzó szellemi életű város legyen.
Mindemellett az asztaltársaság szeretné, ha Weöres Sándor neve bekerülne az olyan óriások mellé, mint József Attila, Radnóti Miklós stb.
Az asztaltársaságnak tagja szerény jelensorokírója is.
19.00 Weöres Sándor Színház
Az előtérben úri közönség gyülekezik a Szent György és a Sárkány díszbemutatójához. Jordán Tamás, Puskás Tivadar és Hende Csaba egy rövid beszédet tart. Utóbbi arról beszél, hogy Weöres Sándornak, illetve a színház ügyének mindig is sikerült egységesíteni a városlakókat.
Ezen a napon tényleg így néz ki.
19.20 Weöres Sándor Színház
Weöres Sándor tragikomédiájának, a Szent György és a Sárkánynak a díszbemutatója.
A darab a színház történetének egyik csúcspontja.
Ne higgyen annak, akinek azért nem tetszik, mert kaotikus, zavaros, sokolvasatú.
Illetve csak akkor higgyen, ha ön szerint a világ lényege nem ilyen.
Előtte azonban célszerű tájékozódni. Minimum Weöres Sándor költészetéről és művészet-szemléletéről, de szerencsésebb, és műélvezetünket nagyban javítja, ha elolvassuk magát a darabot.
Az Alon kritikája itt olvasható.
Kb. 22.30 Weöres Sándor Színház
Kihirdetik a Weöres Sándor országos drámapályázat eredményét.
Ezek szerint a beérkezett 173 (!) érvényes pályaműből a fődíjat Székely Csaba drámaíró Vitéz Mihály című drámája nyerte el.
A díjat Szőcs Géza adja át, Székely Csaba pedig azt mondja, hogy a színház még nem tudja, hogy méhkasba nyúl a darabbal.
Nem tudjuk, mire célzott az alkotó, de előbb-utóbb megtudjuk, mivel a darabot a 2014-2015-ös évadban tűzi műsorára a színház.
Kb. 22.45 Weöres Sándor Színház
Állófogadás az előtérben, ahol a tudósító a hosszúra nyúlt nap végén úgy dönt, már nem veszi elő a fényképezőt, inkább a gombasaláta és Figula Mihály fehérbora mellett teszi le a garast.