Idén 38 százalékkal kevesebb hallgató választotta a SEK-et, mint tavaly. Várhatóan oktatói elbocsátások lesznek. A dékán lát pozitív jeleket.
Akár szimbolikusnak is tekinthető, hogy csütörtök délelőtt a SEK épülete felett sötét felhők gyülekeztek és kellemetlen eső szitált, mikor is Horváthné Molnár Katalin a SEK elnök-dékánja és Németh Péter a Tanulmányi, Szolgáltató és Informatikai Központ igazgatója elkezdte sajtótájékoztatóját a „szombathelyi képzésekre jelentkezők számáról, jelentkezési trendekről, aktualitásokról”.
A számok nagyjából megfelelnek a többi vidéki felsőoktatási intézményekben tapasztalható drámai trendeknek, mindettől függetlenül mellbevágóak, különösen akkor, ha valakinek – mint például jelen sorok írójának – személyes kötődései is vannak.
Horváthné Molnár Katalin közölte: 2013-ban a normál eljárással 1700 fő 2872 darab jelentkezést nyújtott be a SEK képzéseire, ebből 730 első helyen jelölte meg a szombathelyi képzéseket.
A Nyugat-magyarországi Egyetem képzési helyszínei (Szombathely, Győr, Mosonmagyaróvár, Sopron, Székesfehérvár, Zalaegerszeg) közül Szombathelyre jelentkezett a legtöbb hallgató – hangzott el.
Ugyanakkor mindez azt jelenti, a jelentkezők száma Szombathelyen mintegy 38 százalékkal csökkent a tavalyihoz képest.
Ezzel kapcsolatban a dékán azt emelte ki, hogy ez „kedvező csökkenés”, mivel még mindig jobb, mint a vidéki 40-45 százalékos átlag.
Lapunk viszont az iránt érdeklődött, hogy mindez hogyan hat a szakok indulására és az oktatói elbocsátásokra.
Horváthné Molnár Katalin válaszában elmondta: hogy egy szak indul-e, és hány fővel, az csak később, a felvételi pontok megállapításakor derül ki. Szombathelyen általában egy szakot 10 fő alatt nem indítanak el, de néhány szak esetén kivételt tehetnek. Ami az oktatói létszámot illeti: a csökkenő hallgatói létszámtól részben függetlenül figyelembe kell venni, hogy a központi normatív támogatás is jelentősen csökken, így minden intézménynek gondolkodni kell a racionalizáláson. Ide tartozik esetlegesen a szakok felfüggesztése és az ezzel kapcsolatos oktatói elbocsátások is. „Intézkedési terveket kell készíteni” – közölte.
Lapunk megdöbbenésének adott hangot azon a számon is, hogy az egész régióból vagy országból mindössze 27 olyan fiatal volt, aki első helyen a szombathelyi tanítóképzést választotta.
Ezzel kapcsolatba megtudtuk, hogy „ez már nagyon pozitív dolog”, ugyanis a korábbi években még ennyien sem jelentkeztek, voltak olyan évek, amikor ez a szám 12-14 volt.
Egy harmadik, a SEK kilátásait firtató kérdésünkre Horváthné Molnár Katalin elmondta: az intézménynek a Dunántúlon – Pécs mellett – a tanárképzésben meghatározó szerepe van. A jövőt tekintve fontos kérdés, hogy mennyire sikerül megerősödnie a most induló osztatlan tanárképzésnek, amely a nem a hagyományos bolognai, hanem a „hagyományos” módon, 10 félév alatt képez majd ismét tanárokat különböző szakpárokon (magyar-történelem, földrajz-történelem stb.) Idén 131-en jelölték meg ezt a típusú képzést.
Németh Péter a SEK idei felvételi eljárásáról beszélt. Többek között elmondta: a pótfelvételire várhatóan továbbra és kizáróan az önköltséges képzésre jelentkezhetnek, ugyanakkor „Szombathely számos kedvező lépést tett a költségtérítéses hallgatók javára.”
Favorit szakok:
A jelentkezések alakulása az összes jelentkező esetében (nappali+levelező)
képzés össz. jelentkező testnevelő-edző 248 rekreációszervezés és egészségfejlesztés 190 anglisztika 171 sportszervező 163 műszaki menedzser 138 földrajz 123 biológia 117 tanító 102 történelem 99 képi ábrázolás 83
Az első helyes jelentkezések alakulása (nappali+levelező)
Képzés Első helyes jelentkező testnevelő-edző 57 anglisztika 43 műszaki menedzser 43 rekreációszervezés és egészségfejlesztés 33 sportszervező 31 földrajz 29 biológia 27 tanító 27 képi ábrázolás 22 germanisztika [német] 22