A legfrissebb hírek szerint 34 ember meghalt, több mint kétszázan pedig megsebesültek.
Kettős robbanás történt kedd reggel a brüsszeli Zaventem nemzetközi repülőtéren. Robbanás történt a Maelbeek metróállamoson is, az uniós intézmények közelében - jelentette az RTBF belga közszolgálati csatorna. Két magyar is megsérült - mondta az M1 aktuális csatornának Nagy Zoltán brüsszeli nagykövet. A nagykövet ugyanakkor hozzátette: magyar halálos áldozatról nincs tudomásuk.
A legfrissebb hírek szerint 34 ember meghalt, több mint kétszázan pedig megsebesültek a belga fővárosban végrehajtott robbantásokban.
A belga főváros tűzoltóságának szóvivője azt közölte, hogy a brüsszeli Zaventem nemzetközi repülőtéren elkövetett merényletben tizennégyen meghaltak és kilencvenhatan megsebesültek.
A VRT belga közszolgálati televízió úgy értesült, a repülőtéren öngyilkos merénylet történt.
Yvan Mayeur brüsszeli polgármester arról számolt be, hogy az uniós intézmények közelében lévő brüsszeli metróállomáson történt robbantás legalább húsz halálos áldozatot követelt, százhatan pedig megsebesültek.
A belga szövetségi ügyészség délelőtt terrortámadásnak minősítette a robbantásokat.
Szemtanúk elmondták: lövések dördültek és arab nyelvű kiabálások hallatszottak közvetlenül a kettős robbanás előtt - jelentette a La Derniére Heure című belga napilap internetes felületén.
A polgármester tájékoztatása szerint a helyzet még délután is rendkívül kaotikus a Maelbeek metróállomásnál.
Szemtanúk beszámoltak róla: az első repülőtéri detonáció után mindenki rohanni kezdett a kijárat felé.
A helyszínen mindenhol otthagyott csomagok hevertek.
Az utcán is lehetett érezni a brüsszeli metróban történt keddi robbanást - nyilatkozta a belga fővárosból az M1 aktuális csatornának Göndöcs Zsigmond, a Magyar Vöröskereszt elnöke, aki az elsők között érkezett a Maelbeek nevű metróállomáson megsérültek ellátására.
Göndöcs Zsigmond - aki egy konferenciára érkezett Brüsszelbe - azt mondta: olyan érzése volt, mintha kicsit megremegne a föld. Tapasztalatairól beszámolva kiemelte: a sérültek között nem volt magyar.
Elmondta: ahol lehetett, vérzést csillapított, munkáját 10-15 laikus is segítette. Arról is beszélt, hogy nagy lehetett a láng a metróban, szinte mindenkinek, aki feljött a felszínre, meg volt pörkölődve a haja.
A robbanások a repülőtér indulási oldalán történtek az American Airlines légitársaság irodája közelében röviddel reggel 8 óra után.
A televíziós csatornák által sugárzott képek tanúsága szerint számos rendőrt és mentőt vezényeltek a helyszínre. A légikikötő felett fekete füst gomolygott, több helyen betörtek az ablakok és leszakadt a plafon.
Találtak egy harmadik pokolgépet is a repülőtéren - jelentette a belga sajtó.
A belga légügyi irányító központ (Belgocontrol) tájékoztatása szerint a brüsszeli Zaventem repülőtérre kedd reggel biztonságosan megérkezett utolsó járatok között volt a budapesti járat.
A biztonságosan földet ért és a nemzetközi repülőtéren utoljára fogadott járatok között volt még a stockholmi, a berlini, a genfi, az oslói, és a prágai repülőgépek.
A metróállomáson történt robbantás miatt lezárták az összes metróállomást a belga fővárosban - jelentette be a brüsszeli tömegközlekedési vállalat (STIB), amely szerint füstöt észleltek az uniós intézmények közelében is.
Leállították a teljes tömegközlekedési hálózatot a belga fővárosban - jelentette be az STIB.
A lakosságot délelőtt arra szólították fel a hatóságok, hogy maradjon ott, ahol van. Peter Mertens, a belga belügyi válságközpont vezetője délután bejelentette, hogy bár a "veszély még mindig valós és komoly", a lakosok ismét elhagyhatják az otthonukat.
Az illetékes elmondta, hogy a brüsszeli Zaventem nemzetközi repülőtér kedden még zárva marad.
A metróban is hatalmas pusztítást végzett a robbantás.
A detonációt követően többen is a síneken futva menekültek el az állomásról.
A metró lejáratánál fekete füst gomolyog a helyszínen lévő újságírók beszámolói szerint.
Brüsszel, a Gare du Nord közelében: a készenléti rendőrök két férfit tartóztatnak le. Arról nincsenek információk, hogy kik ők.
Bőröndökkel és reptéri poggyászkocsikkal gyalogolnak az emberek a brüsszeli körgyűrű környékén, mivel a belga fővárosban teljesen leállt a tömegközlekedés azután, hogy robbantások történtek a Zaventem nemzetközi repülőtéren és a városközpontban kedden.
Az M1 aktuális csatorna helyszínen tartózkodó tudósítója arról számolt be, hogy Brüsszel teljesen lebénult: azok az emberek, akik reggel érkeztek, nem tudnak bejutni a repülőtérről a városba, akik pedig éppen elutaztak volna, a városban rekedtek. A repülőteret szerda reggelig lezárták, és mivel a nagy sebességű vonatok sem járnak, nem közelíthetőek meg más nagyvárosok, például London, Párizs vagy Amszterdam sem.
A tudósító elmondta, hogy nem csupán a közlekedés omlott össze Belgiumban, hanem a mobilhálózat is, nem lehet telefonálni.
A hatóságok arra kérik az embereket, hogy ne hagyják el az otthonukat, akik pedig bementek dolgozni, minél tovább maradjanak bent az irodában.
Gyanús csomagot találtak az Európai Bizottság épülete és a királyi palota környékén is, a központi pályaudvart pedig kiürítették - hangzott el a tudósításban.
A brüsszeli robbantások nyomán fokozott ellenőrzést rendelt el az országos rendőrfőkapitány a budapesti Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőtéren és a budapesti metróállomások területén. Erről Papp Károly számolt be az Országgyűlés honvédelmi és rendészeti bizottságának keddi ülése előtt újságíróknak.
A rendőrfőkapitány azt mondta: az utasok szabadságát nem korlátozzák, de a rendőri jelenlétet és az ellenőrzést megerősítik. Arra a kérdésre, hogy ez a pályaudvarokra is kiterjed-e, Papp Károly azt mondta, ott már korábban megerősítették a rendőri biztosítást.
Fotó: Daily Mail