Gunter Demnig német képzőművész pénteken az Árpád tér 13. szám elé helyezte el a névvel, címmel ellátott kis táblát, amely Bass Rezsőn kívül még sok mindenre emlékeztet bennünket.
Több európai és magyar város után immár Kőszegen is van botlatókő.
Gunter Demnig német képzőművészben 1993-ben fogalmazódott meg az ötlet, hogy botlatókövekkel, azaz az utcába ágyazott, macskakő nagyságú kis réztáblákat állítson a náci uralom alatt elhurcolt és megsemmisített zsidók, cigányok, ellenálló katolikusok és a terror egyéb áldozatai emlékére, az a ház előtt, ahol az illető utoljára lakott.
Az első tábla 1994-ben jelent meg Kölnben, melyet azóta sok másik követett, Szombathelyen például négy ilyent helyezett el Demnig 2009-ben.
Péntek óta most már Kőszegen, az Árpád tér 13. szám alatt is van ilyen. Itt lakott Bass Resző állatorvos, a Kőszegi Kaszinó választmányi tagja, akit 1944. május 11-én kőszegi sorstársaival együtt gettóba zártak, június 18-án Szombathelyre szállítottak és július 4-én Auschwitzba deportáltak, majd ott megöltek.
„Volt Kőszegnek egy összetartó közössége, amelynek tagjai szorgalmukkal, tehetségükkel, kivívták a város megbecsülését. Kiemelkedő tagjuk, Schey Fülöp támogatást adott a kőszegi apácáknak, polgári menedékházat épített, adományai révén kisdedóvó létrehozását tette lehetővé, közösségük tagjai közül többen megtalálhatók voltak a legnagyobb adófizetők között. Az első világháborúban hősiesen helytálltak. A két világháború között is számarányukhoz viszonyítva nagyobb arányban találhatók virilisek közöttük, mint Kőszeg más közösségeiben. Az idősebbek még emlékeznek a zsidó polgártársak által működtetett boltokra, ahol mindig volt a vásárlónak hitele, a gyermek ajándék cukorkát kapott. 1944-ben mégis megtörtént az, aminek sohasem szabadott volna megtörténnie. Kőszeg lakosai szeme láttára kísérték ki Kőszeg Zsidó Közösségét a Vasútállomásra, amely egy szenvedéssel teli út első állomása volt, és most már tudjuk, egyenesen a halálba vezetett” – így kezdődött az a beszéd, melyet Küttel István mondott a Kőszegi Polgári Kaszinó képviseletében.
A szónok szerint a „nagy csend, az a nagy űr, ami maradt elvesztett zsidó polgártársaink után, minket cselekvésre kötelez”.
A 103 deportáltból és a 14 munkaszolgálatosból, összesen 117 összlétszámot felölelő kőszegi hitközség tagjai közül csak 16-an élték túl a fasizmus szörnyűségeit (6 a munkaszolgálatból, 10 Auschwitzból). A mártírsorsot 16 gyermek osztotta (6 fiú és 10 leány).
A botlatókő elhelyezését a Kőszegi Polgári Kaszinó kezdeményezte.
Fotó: Németh István
A kőszegi zsidók elhurcolása 1944-ben - a menet élén Bass Rezső
Bass Rezső életrajza
(Forrás: Harsányi László Kőszegi zsidók című könyve)
1938-tól Bass Rezső sorsa összeforr a kőszegi zsidóság tragikus sorsával. Érvénybe lépnek a zsidótörvények, egyre nagyobb megaláztatást kell elszenvedniük. Egyre inkább befelé fordulnak, nem nagyon házasodnak, gyermek is alig születik köreikben. 1944. március 19-i német megszállással megpecsételődik a sorsuk. 1944. május 11-én a báró Schey Fülöp u. 8-ba, a Deutsch Arthur féle házba és ennek gabonaraktárába begettózták Őket. Szombat kivételével délelőtt 10-től 12-ig kb. 15 zsidó kimehetett a városba bizonyos utcákba vásárolni. Összesen 103 zsidó zsúfolódott itt össze, akikből 80 fő volt kőszegi. 1944. június 12-én kiemeltek minden munkaszolgálatra köteles zsidó férfit (talán mentési szándékkal). 1944. június 18-án az egész kőszegi gettót vasúton a Szombathelyi gettóba szállították. |
1944. július 4-én a szombathelyi teherpályaudvarról lelakatolt marhavagonokban szállították Őket Auschwitzba, ahová 4 nap múlva érkeztek meg étlen, szomjan.