A pénteki nap eseményei percről percre.
20.15.
Nem érkezett hivatalos magyarországi tájékoztatás a buszokkal Ausztria fele tartó menekültekről, így amennyiben nem akarnak menedékkérelmet benyújtani Ausztriában, akár meg is tagadható a beutazásuk - közölte az osztrák belügyminisztérium a Reuters hírügynökség jelentése szerint péntek este.
A tárca szóvivője elmondta: a hatóságok felkészültek a Magyarországról érkező menekültek fogadására.
A számítások szerint csaknem 1500 menekült érkezik a magyar-osztrák határ felől.
A migránsok péntek délután lépték át a magyar-horvát határt. Az illegális bevándorlókat Vámosszabadiba, illetve Szentgotthárdra szállították a regisztrációs pontokra.
(MTI)
19.30.
Autóbuszokkal viszik el a Baranya megyei Beremendről azokat a migránsokat, akik péntek délután lépték át a magyar-horvát határt - közölte a Bama.hu az MTI tudósítójának jelentése alapján.
Fotó: Varga György (MTI)
Csiszér-Kovács Viktória, az Országos Rendőr-főkapitányság szóvivője arról tájékoztatta az MTI-t, hogy az illegális bevándorlókat Vámosszabadiba, illetve Szentgotthárdra szállították a regisztrációs pontokra.
Fotó: Varga György (MTI)
A rendőrség azt reméli, a bevándorlók együttműködőek lesznek - tette hozzá.
(Alon)
18.45.
Autóbuszokkal viszik el a Baranya megyei Beremendről azokat a migránsokat, akik péntek délután lépték át a magyar-horvát határt - jelentette az MTI tudósítója a helyszínről.
Becslése szerint a magyar hatóságok mintegy 1500 migránst engedtek be Magyarország területére a beremendi határátkelőhelyen keresztül.
Fotó: Varga György (MTI)
A migránsokat csaknem húsz horvát busszal viszik a határállomáshoz, onnan az átkelőhelyre gyalog mennek be; innen pedig magyar "kék buszokkal" viszik őket tovább - az MTI értesülése szerint - az ugyancsak baranyai Siklósra.
Fotó: Varga György (MTI)
A rendőrök a folyamatosan érkező bevándorlókat megszámolják, és azt kérdezik tőlük, melyik országból jöttek.
A határszakasz magyar oldalán rendőrök és katonák állnak sorfalat. A határátkelőnél nyugalom van, atrocitás nem történt.
Fotó: Mohai Balázs (MTI)
A migránsok Magyarországra érkezését hatalmas médiaérdeklődés kíséri; a magyar újságírók, tévések mellett sok külföldi stáb is a helyszínre érkezett.
A tömegben vizet és ételcsomagokat osztanak a segélyszervezetek, egy ember rosszul lett, őt a mentők látják el.
Fotó: Mohai Balázs (MTI)
A Vas Népe Online információi szerint a Beremendről elvitt migránsok egy részét Vas megyébe hozzák.
(MTI - Alon)
15.55.
Bama.hu: Budapest irányából újabb üres csulkós buszok tartanak Baranyába. Közben a migránsok szintén buszokkal érkeznek Horvátországból.
14.40.
Horvátországból ingyenesen buszokkal szállítják a migránsokat a magyar határra - jelentette a horvát sajtó pénteken.
Miután Zoran Milanovic horvát miniszterelnök korábban kijelentette, hogy nem regisztrálják többé a migránsokat, és oda mehetnek, ahová akarnak, a magyar határhoz közeli Pélmonostorról (Beli Monastir) és a horvát-szerb határon lévő Tovarnikról ingyenesen buszokkal szállítják az illegális határátlépőket a beremendi határátkelőre - írta az Index.hr horvát internetes portál.
Az Eszék melletti Csepényből pedig, ahol 600 migráns volt elszállásolva, Zágrábba irányítják a buszokat. Az ott lévők ugyanis Szlovéniába akarnak továbbmenni.
(MTI)
13.40.
Nyugodt volt a helyzet a migrációs válságban érintett osztrák határátkelőknél péntek délelőtt. Hajnalban összesen 300 bevándorló lépte át a határt a Burgenland déli részén fekvő Rábakeresztúrnál (Heiligenkreuz im Lafnitztal), őket rögtön Bécsbe szállították. A burgenlandi rendőrség közlése szerint a tartomány északi részén pénteken egy embercsempészt fogtak el.
Ausztriában pszichológiai segítséget is nyújtanak a menekülteknek, akik közül sokan egyre inkább bizonytalanságban érzik magukat, hogy elérik-e valaha az úti céljukat, miután utazásuk Németország felé már nem megy olyan gördülékenyen. A vöröskereszt tájékoztatása szerint számos tolmács is közreműködik azokban az erőfeszítésekben, amelyek célja megnyugtatni az embereket.
Az ORF beszámolója szerint nehézséget jelent a határellenőrzés az Ausztriában dolgozó, Magyarországról naponta ingázó embereknek. Ők várhatóan a további napokban a kisebb határátkelőket keresik fel, így mérséklődhet az autóforgalom a nagyobb csomópontokon.
(MTI)
12.32.
Hova tűntek a tegnapi migránsok? - teszi fel a kérdést a Baranya megyei Bama.hu, utalva arra, hogy a horvát-szerb határon és környékén elfogott menekültek lehetnek azok, akiket Pécs környékéről Szentgotthárdra hoztak éjszaka és reggel, illetve ha a sajtóértesülések helyesek, akkor hoznak a nap folyamán.
Tűz mellett melegszenek migránsok a sínek között a a magyar határhoz közeli horvátországi Pélmonostor vasútállomásán 2015. szeptember 18-án hajnalban. Fotó: Mohai Balázs
A portál azt írja, hogy sok, körülbelük ötven buszt irányítottak Siklósra, többek között Szekszárdról, Zalából, Budapestről.
Migránsok elszállítására rendelt buszok Siklós határában 2015. szeptember 18-án. A rendőrök 453, magukat főként szír és afgán állampolgárnak valló illegális bevándorlót állítottak elő szeptember 17-én éjfélig Baranya megyében. Fotó: Varga György
Ezekről fotókat is közöltek, a Budapestről érkezett buszok ugyanolyanok, mint amilyenek - a Vaol.hu fotói szerint - Szenthotthárdra szállítottak menekülteket.
Fotó: Varga György
A Bama.hu közli még, hogy a tervek szerint egy nap alatt elkészül a határon a 41 kilométer hosszú kerítés, amelyet éjszaka kezdtek el építeni.
Katonák szögesdrótot helyeznek el a magyar-horvát határ magyarországi oldalán, Sárok határában. Fotó: Mohai Balázs (MTI)
A röszkeihez hasonló tranzitállomást Beremenden létesítenek, a migránsok csak ezen át juthatnak majd az ország területére; sajtóhírek szerint az eddig elfogott illegálisan Magyarországon tartózkodó migránsok azt mondták, rajtuk kívül több ezren tartanak a horvát-magyar határhoz.
Fotó: Mohai Balázs (MTI)
Beremend lesz az új Röszke - fogalmaz a portál.
(Alon)
11.40.
Késő délután számítanak az újabb menekültekkel teli buszjáratokra Szentgotthárdon - írja a Vas Népe Online.
Az ideiglenes gyűjtőpontban egyelőre "csend van", néhány rendőr és a karitász munkatársai vannak a helyszínen.
(Alon)
11.05.
10.10.
Ismét vannak migránsok a szentgotthárdi ipari park területén kialakított ideiglenes gyűjtőponton - erősítette meg az MTI értesülését péntek délelőtt Huszár Gábor (Fidesz), a Rába-parti város polgármestere.
Elmondta, hogy éjszaka autóbuszokkal 300 migráns érkezett - úgy tudja, Baranya megyéből - a gyűjtőpontra, amely így újra üzemel.
Kazmar Enikő, a Vas Megyei Rendőr-főkapitányság szóvivője is megerősítette, hogy újból annak emberek a gyűjtőponton, de a létszámukról nem adhatott információt.
A szentgotthárdi ipari parkban, - amelynek másik oldala már Ausztriában van - szombaton létesítettek egy 600 ember befogadására alkalmas gyűjtőpontot, ahol a katasztrófavédelem munkatársai sátrakat állítottak. Eddig azonban a migránsok ezeket nem vették igénybe, hanem a buszokról leszállva szinte azonnal átsétáltak Ausztriába.
(MTI)
10.05.
Sajtóinformációk szerint újra szállítanak migránsokat Vas megyébe.
A Vas Népe Online szerint Pécsről hoztak menekülteket Szentgotthárdra éjszaka, illetve reggel, összesen tizenegy busszal. Körülbelül négyszázan lehettek.
Nem hivatalos információkra hivatkozva a VN Online azt írta, még kétszer ennyi menekült érkezhet.
A lap megemlíti, kedd óta nem hoztak nagyobb számú migránst a megyébe.
(Alon)
9.55.
Mint ismeretes, Vas megyében két úgynevezett ideiglenes gyűjtőpont van, egy Körmenden, egy pedig Szentgotthárdon. Ezekben a megnyitásuk utáni egy-két napban tartózkodtak nagyobb számban a migránsok, de miután 15-én életbe léptek a tömeges bevándorlás kezelését célzó kormányzati törvénycsomag rendelkezései, egyik napról a másikra kiürültek, olyannyira, hogy például a szentgotthárdi polgármester úgy gondolja, a városban már nincs szükség rá.
A hazánkban elfogott migránsok számának alakulása a Police.hu összesítése szerint:
(Alon)
Korábban írtuk:
Csongrád és Bács-Kiskun után újabb négy megye, Baranya, Somogy, Zala és Vas megye területére hirdette ki a tömeges bevándorlás okozta válsághelyzetet a kormány - számol be róla az MTI.
A szűkszavú híradásból egyelőre az derül ki, hogy a döntés a Magyar Közlönyben jelent meg, és péntek reggel nyolc órától hatályos.
A válsághelyzet fél évig, legfeljebb 2016. március 18-ig tarthat.
Baranya és Somogy megye esetében Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter már csütörtök este jelezte, hogy válsághelyzetet hirdetnek ki, mivel egy nap alatt összeomlott a horvát bevándorlási rendszer. Orbán Viktor miniszterelnök péntek reggel a Kossuth Rádióban közölte, hogy már az éjszaka meg is kezdődött az ideiglenes műszaki határzár építése a magyar-horvát határon.
Másik két megyére, Bács-Kiskunra és Csongrádra kedden hirdette ki a tömeges bevándorlás okozta válsághelyzetet a kabinet.
A Készenléti Rendőrség munkatársai elfogott határsértőket őriznek a Csongrád megyei Mórahalom közelében 2015. szeptember 17-én. Ezen a napon több mint hetven migránst fogott el a térségben a rendőrség. Fotó: Kelemen Zoltán Gergely (MTI)
A most közzétett rendelet - hasonlóan a három nappal ezelőttihez - az idegenrendészetért és menekültügyért is felelős belügyminiszter feladatául szabja, hogy haladéktalanul gondoskodjon a rendelet és a válsághelyzettel összefüggő jogszabályi rendelkezések tartalmáról való tájékoztatásról. A tájékoztatást a közszolgálati műsorszolgáltatók, valamint - lehetőség szerint - a körzeti, helyi műsorszolgáltatók és legalább egy országos napilap közreműködésével, a lehető legrövidebb időn belül közzé kell tenni.
Az országos rendőr-főkapitány és a menekültügyi hatóság vezetője a válsághelyzet elrendelését követően legalább 15 naponként közösen tájékoztatja az idegenrendészetért és menekültügyért felelős minisztert a válsághelyzet elrendelését megalapozó feltételek fennállásáról.
A tömeges bevándorlás kezelését célzó kormányzati törvénycsomagot szeptember 4-én fogadta el a parlament kivételes eljárásban, 15-én pedig életbe is lépett.
A tíz jogszabály-módosítás egyebek mellett bevezette a tömeges bevándorlás okozta válsághelyzet fogalmát, ezt az érintett megyei vagy fővárosi rendőrfőkapitány és a menekültügyi hatóság vezetőjének kezdeményezésére, miniszteri javaslatra a kormány rendelheti el legfeljebb fél évre, ám utána meghosszabbíthatja. Az ilyen válsághelyzet kezeléséhez - kártalanítás ellenében - ideiglenesen igénybe lehet venni az állami vagy önkormányzati tulajdonban lévő ingó és ingatlanvagyont.
(MTI - Alon)