Rimányiné Somogyi Szilvia szerint már látszanak a válság utáni helyzet jelei a Nyugat-Dunántúlon, de számos komoly problémát kell még megoldani. Az Alon a Rába mai bejelentése kapcsán kérdezte a főigazgatót.
Rimányiné Somogyi Szilvia szerint már látszanak a válság utáni helyzet jelei a Nyugat-Dunántúlon, de számos komoly problémát kell még megoldani. Az Alon a Rába mai bejelentése kapcsán kérdezte a főigazgatót.
Rimányiné Somogyi Szilvia szerint már látszanak a válság utáni helyzet jelei a Nyugat-Dunántúlon, de számos komoly problémát kell még megoldani. Az Alon a Rába mai bejelentése kapcsán kérdezte a főigazgatót.
A szervezeti átalakítás során változás történt a Nyugat-dunántúli Regionális Munkaügyi Központ élén: az új főigazgató Rimányiné Somogyi Szilvia – korábbi főigazgató-helyettes – lett.
Az új vezető csütörtökön a vasi megyeszékhelyen személyesen is bemutatkozott a sajtó képviselőinek, és közel egy órás tájékoztatást adott elképzeléseiről, terveiről, egyben elemezte a jelenlegi helyzetet.
Az eseményen rész vett Mészárosné Németh Lívia szolgáltatási főigazgató-helyettes, Rodler Tamás szakmai főigazgató-helyettes, illetve Dominek Judit PR munkatárs, a szervezet pr-munkatársa.
Rimányiné Somogyi Szilvia (a képen középen) többek között azt hangsúlyozta, hogy a válság utáni helyzet jelei látszanak a Nyugat-dunántúli régióban, növekszik a foglalkoztatottság, több a munkaadók által bejelentett üres állások száma.
Győr-Moson-Sopron megyében az Audi, Vas megyében pedig az Opel gyártója jelentette be, hogy kapacitásait és létszámát jelentősen bővítő beruházást hajt végre, ami nem csupán az érintett cégeknél, hanem a beszállítói körben is új munkahelyek százait eredményezheti, még tovább javítva a foglalkoztatottságot - fűzte hozzá.
A főigazgató szerint az említett multinacionális cégek fejlesztései komoly feladatot adnak a régió munkaügyi központjai számára is, hiszen nekik kell megtalálniuk a térségben azt a munkaerőt, amelyre a cégeknek szüksége van.
A főigazgató elmondta: bízik abban, hogy sikerül felkutatniuk a megfelelő munkaerőt, amely megfelelő átképzések után alkalmasak lehetnek a feladatra.
"Fel kell kutatni azokat az embereket akik már dolgoztak vasipari szakmákban, használtak már kalapácsot, ők ugyanis könnyebben átképezhetők" - mondta.
Adósságként említette, hogy a nyelvismeret területén még azoknak a szakmunkásoknak sem sikerült igazán előre lépniük, akik az említett cégeknél dolgoznak.
Szavai szerint a képzési rendszer hiányosságaira utal, hogy a szakmunkások még mindig nem tanultak meg németül, holott erre munkaadói oldalról komoly igény lenne és a használható nyelvtudást sok helyen természetesnek is veszik.
Rimányiné Somogyi Szilvia szólt arról is, a régió munkaügyi szakemberei kissé tartanak attól, hogy jövő év május elsejétől Ausztria irányába is szabaddá válik a munkavállalás, hiszen a jól képzett, munkaerőre a szomszédos országban is szükség van, a felkínált bérek között pedig nagyok a különbségek.
Ezzel együtt biztatónak nevezte, hogy Németországban és Ausztriában is csökkent, Magyarországon pedig stagnált a munkanélküliség, miközben az Európai Unió többi országában nőtt.
A főigazgató szerint ugyanakkor „tragikusan” magas (44,7%), az inaktívak aránya, melyet csak széles körű összefogással lehet növelni, segítségül hívva a sajtót, a civil szervezeteket, sőt az egyházakat is.
Rimányiné Somogyi Szilvia egyben kritizálta azokat a felsőoktatási intézményeket, melyek jól csengő nevű, de valójában használhatatlan diplomákkal rendelkező fiatalokat bocsátanak ki.
Az Alon azt kérdezte a szakemberektől, hogy vajon a győri Rába mai híre a béremelésről azt jelenti-e, hogy általános növekedés várható-e a régióban a szakmunkásbérek területén.
Válaszában Rogler Tamás elmondta: a Rába bejelentése már felkészülés 2011. május elsejére, mikor is a magyar munkavállalók előtt még a korábbinál is jobban megnyílik a lehetőség az osztrák és a német munkaerőpiacon. A cégek azért emelnek bért, hogy Magyarországon tartsák a képzett dolgozókat, akik külföldön esetleg sokkal kedvezőbb anyagi feltételekkel kapnának munkát.
A főigazgató-helyettes hozzáfűzte: már régóta arra várunk, hogy ne azért jöjjenek ide a befektetők, mert olcsók vagyunk, hanem mert kedvező a termelési környezet és jól felkészült munkavállalóink vannak. A hír azt jelzi, az ilyen irányú munkák és elképzelések kezdenek megjelenni az eredményekben.