Az Agora és más szombathelyi kulturális intézmények átalakulásáról

2011.10.09. 15:26

A legvalószínűbb forgatókönyv a szombathelyi kulturális intézmények jövője szempontjából.

Karneváli életkép, háttérben a sárga ház az Aréna utca 8. Ide költözne az Agora.

A találgatásoknak vége, Sági József, a szombathelyi kulturális bizottság elnöke lapunknak felfedte, mi is a legvalószínűbb forgatókönyv a szombathelyi kulturális intézmények jövője szempontjából.

Minden mozgásban

Az átalakítás lázában ég az ország. Nemcsak országos és megyei szinten van mozgásban a rendszer szinte minden eleme, de a települési önkormányzatoknak is át kell gombolniuk a kabátjukat, vagy azért, mert az utóbbi időben alaposan lefogytak és lötyög rajtuk, vagy azért, mert eleve rosszul szabott volt. De leginkább mindkettő.

A szombathelyi kulturális életet már hetek, hónapok óta lázban tartják azok meg nem erősített, de kellő izgalmat okozó hírmorzsák, melyek az intézményrendszer gyökeres átszervezéséről terjedtek el.

 Ipkovich György, Hartyándi Jenő  és Sági József a Mediawave tavalyi indulásánál
Minden változik: Ipkovich György, Hartyándi Jenő  és Sági József a Mediawave tavalyi indulásánál

Értesüléseink arról szóltak, hogy a tervezett változásokat tárgyalja a kulturális bizottság szeptember 26-i ülésén, de aztán a téma mégsem került a hivatalos napirendi pontok közé, így továbbra is maradtak a találgatások.

Most viszont Sági József, a kulturális bizottság elnöke összefoglalta lapunknak mindazokat a elképzeléseket és forgatókönyveket, melyek alapján a városvezetés a szombathelyi kulturális intézmények átalakítását tervezi.

Tisztázni a helyzetet

„Az nem mondanám, hogy az önkormányzat kényszer alatt cselekszik, mert önálló testületként dogozunk, de azt tudni kell, hogy olyan jelentős törvények születnek meg a jövőben, melyek alapvetően érintenek bennünket. Mindemellett január 1-én lejár a közös finanszírozású megyei intézményekre vonatkozó ötéves szerződésünk is” – mondja bevezetésként Sági József, hozzátéve, hogy a városnak már régi elképzelése volt, hogy tisztába tegye a közös fenntartás dolgait, ami leginkább azt jelentené, hogy egy intézménynek egy fenntartója legyen.

Ez irányba mutat az is, hogy a megyei intézmények jövőre megszűnnek kulturális és egészségügyi fenntartók lenni. 

Az Agora által szervezett magyar dal napja 2011-ben
Az Agora által szervezett magyar dal napja 2011-ben

A szombathelyi testület - mindezeket figyelembe véve - pedig úgy gondolja, hogy egyszer kellene a város kulturális intézményéhez nyúlni, akkor viszont alaposan.

Az elképzelések az elmúlt fél évben körvonalazódtak, és írásba is foglalták őket. Ez a dokumentum került volna a szeptemberi bizottsági ülés elé, de a megyei intézmények átadásáról szóló hírek miatt mégsem tárgyalták meg, várva, hogy tisztább helyzet alakuljon ki.

Most már nagyjából lehet tudni, mivel lehet számolni, így a testület novemberben megtárgyalja majd az anyagot, melynek a lényegét az alábbiakban összefoglaljuk.

Az Agora rendezvényszervező cég lenne

Az Agora kulturális központ nem szűnik meg, de egy önkormányzati rendezvényszervező kft-vé alakul. Ezzel együtt új helyszínt is kap: a Művészetek Házából átköltözik a most meglehetősen kihasználatlan Aréna utcai irodacsoportba, ahol most a karneváliroda van. Az Agora a városi nagyrendezvények megszervezése mellett átvenné a karnevált is.

Karneváli életkép, háttérben a sárga ház az Aréna utca 8. Ide költözne az Agora.
Karneváli életkép, háttérben a sárga ház az Aréna utca 8.
Ide költözne az Agora.

A karnevál alapítványa nem szűnne meg, de a rendezvény operatív megszervezése az Agorához kerülne. „Nem kérdőjelezzük meg az alapítvány kuratóriumának eddigi tevékenységét, de azt látni kell, hogy ők munkájuk mellett végezték a szervezést, mi pedig azt szeretnénk, hogy professzionális programszervezők dolgoznának a karneválon” – magyarázza a döntés hátterét Sági József.

Az Agora az olyan nagyrendezvények szervezése és segítése mellett, mint a Tavaszi Fesztivál, a szentivánéj, a Bloomsday, a Mediawave vagy a Lamantin Fesztivál számos kisebb programon is dolgozna.

Kiszervezik a mozit

Ugyanakkor az Agorából kiválnának azok az intézmények, melyeket 2007-ben beszerveztek.

Állófogadás a Savaria Mozi 2010. decemberi átadásán
Állófogadás a Savaria Mozi 2010. decemberi átadásán

Régi elképzelés, hogy önálló és önfenntartó legyen a Savaria mozi. Ez nagy kihívás és nagyon feszes gazdálkodást kíván, de azzal, hogy a mozinak pályázati lehetőséget biztosítottak az új vetítők beszerzésére, megadták a lehetőséget a bizonyításra – mondja a bizottsági elnök.

Önálló lesz a Gyermekek Háza is

Visszanyeri függetlenségét a Gyermekek Háza, amely szintén 2007-ben került az Agorához. Ez az intézmény mindig is nagyon jól ellátta a feladatát, de az rendszer részeként állandó engedélykérésekbe kellett bonyolódnia.

A Sportház a Sportközpont része lenne

A Művelődési és Sportház (MSH) is kiválna az Agorából, de nem önállóan, hanem a Sportközpont részeként funkcionálna, egyben a Sportközpont központjaként is működne. Feladata a 14 év feletti fiatalok kulturális igényeinek a kiszolgálása lenne, koncertekkel és hasonlókkal.

A sportházba költözne a Sportközpont, egyben működtetné is az épületet
A sportházba költözne a Sportközpont, egyben működtetné is az épületet

Ehhez az intézménynek alkalmaznia kell majd néhány ilyen szakembert. A kórházzal szembeni irodaépület a Sportközpont kiköltözésével így felszabadul.

A Művészetek Háza

A város egyik legértékesebb ingatlanából, ahogy feljebb írtuk, kiköltözik az Agora, de azt az önkormányzat nem szándékozik eladni. Az alsó részére, a mostani Art Caféra most írtak ki pályázatot, a felső részére viszont beköltözik a nemrég alakult szombathelyi TDM, amely a város idegenforgalmát fogja össze. Az emeleti Szalonba – hagyományőrző szándékkal - visszaköltözne valamennyire a korábbi magaskultúra. Ugyanakkor azt is figyelembe kell venni, hogy a Jordán Tamás által működtetett színház is elmozdult ebbe az irányba, és ezt a feladatot örömmel és nagyon jól csinálja.

Olad

Az Oladi ÁMK egyelőre változat formában működik tovább. Meg kell várni, hogyan alakul a helyzet, miután az általános iskolák az államhoz kerülnek.

MMIK

Roppant kérdésessé vált az MMIK sorsa, amely a város egyik legnagyobb kulturális intézménye, ugyanakkor a Weöres Sándor Színház indulása kihúzta alóla a szőnyeget, hiszen gyakorlatilag ugyanazt a kulturális feladatokat végzi, amit a néhány száz méterrel odébb levő színház.

Koncert az MMIK előtt. Nehéz helyzetbe kerül az intézmény.
Koncert az MMIK előtt. Nehéz helyzetbe kerül az intézmény.

A képviselőtestületben gyakorlatilag konszenzus van arról, hogy a város kiszáll a közös fenntartású MMIK finanszírozásából, az ottani tevékenységeket majd az Agora és annak utódai vesznek át.

Képtár, szimfonikus zenekar, Berzsenyi könyvtár

Ezek idáig mind közös fenntartásban működtek a megyével. A megyéhez tartozó képtár önállósága megszűnik, de a kérdést a közgyűlés – ellenzéki javaslatra – levette a napirendről, amíg nem tisztázódik, hogy mi lesz a gyűjtemény sorsa.

A Savaria Szimfonikus zenekar és a Berzsenyi Dániel Könyvtár a megyétől az államhoz kerül, de elképzelhető, hogy a város vállalja a fenntartásukat, így végül szombathelyiek lesznek.

Rejtő Jenő-est a megyei könyvtárban
Rejtő Jenő-est a megyei könyvtárban

A dilemma az, hogy mindkettőnek nagyon sokba kerül a fenntartása, ugyanakkor egy polgári város nem lehet meg ilyen intézmények nélkül – mondja Sági József.

A könyvtár esetében a helyzetet tovább bonyolítja, hogy az egyetemen pár évvel ezelőtt felépült egy nagyon modern könyvár, amely mindent tud, csakhogy mégsem a városé, szigetszerűen működik, a szombathelyiek érzelmileg nem kötődnek hozzá, nem rendez, és valószínűleg nem is fog rendezni családi programokat, amiben a Berzsenyi könyvtár verhetetlen.

Iseum

Az EU-pályázat miatt a várost fenntartási kötelezettség terheli, egy darabig így kell működnie, ugyanakkor el lehet játszani a gondolattal, hogy majd ebbe az intézménybe integrálódik a Történelmi Témapark és a város egyéb múzeumai – osztotta meg lapunkkal az elképzeléseket Sági József.

.