Jószerivel csak a főszponzor és az időjárás változott tavalyhoz képest a körmendi Rába-parton, ahol az ország talán legbarátságosabb fesztiválja első születésnapját ünnepelte. A főnapon, szombat este mi is besegítettünk.
Angyalok az égben
Miközben Szombathelyen cirkálunk az autóval, hogy összeszedjük a csapatot a körmendi turnéra, szemerkél az eső, Jákon az ablaktörlőt már második fokozatba kell kapcsolni. Nézzük a masszív esőt, és apró kétségeink támadnak, hogy jól tettük-e, hogy elindultunk.
Mert az igaz, hogy Szombathely nyáron kulturális értelemben egyre jobban kihalt, és ha valamit akarunk, a környező kisvárosokba kell utazni, de egy esőáztatta fesztivál is meglehetősen lehangoló látvány.
Így mire a Rába-parti töltéshez érünk, eső már nincs, csak egy kis sár, az is csak módjával, és bár a felhők többször vészjóslóan tornyosulnak Körmend felett, de az angyalok - kezükben a kazettákkal - módszeresen tovább hessegetik őket.
Győztes csapaton ne változtass!
Míg a nagyszínpadon az ír-magyar lelkület közös gyökereire, azon belül is a kocsmázásra építkező Paddy and the rats (tesztett) és a ragga importőr Copy Con (nem az én világom) játszik, gyorsan körbejárjuk a helyszínt. Ami nem nagyon változott tavaly óta.
Nemcsak a környező sátrak, a beléptetés, színpadok, de még a vendéglátó-ipari egységek és az asztalok elrendezése is ismerős. Ezek szerint nemcsak mi gondoltuk úgy, hogy „
ügyesen összerakták ott a folyóparton”, hanem maguk a szervezők is, és a "győztes csapaton ne változtass" szóláshoz tartották magukat.
Ami változott, az a főszponzor. Idén a Borsodi sör helyett a Monster energiaital adta a nevét a rendezvényhez. Egy színpadszerű sátorral vannak itt, mely a bolt és a diszkó sajátos elegye, ahol táncolható Rolling Stones, Nirvana és hasonló örökzöldek mennek. Délután még alig-alig téved be valaki, éjjel egykor már egy gombostűfejet sem lehet lejteni a futurisztikus – a nagyobb fesztiválokról már ismert - díszletek között.
Továbbra is az a véleményünk, hogy az AlteRába Fesztivál az egyik legemberibb arcú ilyen jellegű rendezvény. Akinek világsztárok és multikulti kell, az menjen
Sopronba vagy
Budapestre, aki a barátokkal akar szórakozni és együtt lenni, féláron vagy harmadáron, az pár napig verje fel a sátrát Körmenden.
Egy korsó Borsodi például 340, egy kebab 690 forint. Tessék megkérdezni majd, mennyi ugyanez a Szigeten.
Zenei keresztmetszet
Egyszerre a magyar alternatív zene kritikája és a fesztivál erénye, hogy aki erre a stílusra kíváncsi, az néhány este alatt gyakorlatilag teljes keresztmetszetet kaphat belőle.
Az AlteRába ugyanis lefölözi a műfajt, a krémből idén egyedül a Quimby hiányzott, de tavalyi produkciójukat alapul véve, a közönség olyan sokról nem maradt le.
Az alternatív műfaj mellett van még sok minden van még itt, a metáltól (Tankcsapda, Depresszió) kezdve a punkon és a reggae-n (Alvin és Mókusok, LB27) a latinos szórakoztató zenékig (Ocho Macho).
Mit láttunk?
Nem akarjuk terhelni az olvasót hosszas koncertkritikákkal, de annyi mindenképpen idekívánkozik, hogy nem véletlenül választottuk a szombatot.
Ezen az este a magyar alternatív könnyűzene három zenekara adott egymás után koncertet.
A Vad Fruttik jóval egyenletesebb volt, mint a korábbi, általam látott koncerteken, és jó esélye van, hogy – a magányt és a rossz közérzetet megzenésítve – egy új, generációs zenekarrá fejlődjön.
A Lovasi András nevével fémjelzett - a Kispál és a Borz hagyatékától két lépés távolságot tartó - Kiscsillag nagy meglepetést nem okozott, hacsak azzal nem, hogy ráadásként Demjén Rózsi Várj, míg felkel majd a nap! dalát játszották.
A nap messze legjobb produkciója a 30Y volt. A szombathelyi gyökerű amatőr zenekar az évek alatt lassan, de biztosan a magyar könnyűzene talán legértékesebb szelete lett, dalaik lemezen sajátos ötvözetei a költészetnek és a zenének, koncertjeik – mint a szombati körmendi is – pedig azt a hitet erősítik, hogy még a 21. században is lehet mindennek súlya és hitele.
Mit mond a szervező?
„A fesztivál hozta azt, amit elterveztünk. Az első nap telt ház volt, a második napon 200-zal kevesebben voltunk, de azért nagyon szépen szólt az is” – mondta a helyszínen lapunknak Hegedüs László (Hege) főszervező.
Bárhogy is alakul a fesztivál vége, annyira már nem lehet anyagilag elcsúszni, hogy jövőre ne legyen ismét AlteRába Fesztivál – tudtuk meg.
Az időjárás persze bezavar, de például szombaton annyira erős volt a zenekari felhozatal, hogy így is megvolt a teltház.
A fesztiválok életében a harmadik év szokott lenni a vízválasztó, ami azt jelenti, jövőre eldőlhet, hogy fennmarad e hosszú távon a körmendi fesztivál. Hegedüs László ebben a tekintetben is bizakodó, úgy véli, az AlteRábának jó esélye van az életben maradásra, sőt a nyereségessé válására is.
Ugrás a képgalériára!