Az emberek szeretik azt hinni, hogy a szoros párkapcsolat és a hűség csak az ő kiváltságuk.
Az állatok zöme valóban csapodár, de akadnak olyan fajok is, melyek még a teremtés koronáinak is példát mutatnak.
A főemlősök osztályába tartozó gibbonok nemcsak biológiailag állnak közel az emberhez, de abban is, hogy jellemzően monogám kapcsolatban élnek. A hím és a nőstény nagyjából azonos méretű, jelezve a nemek egyenlőségét. A párok egymás simogatásával töltik az időt, illetve együtt lógnak (szó szerint) az erdőben.
Monogám párkapcsolatban élnek a hattyúk is. Nem véletlenül lett a két hattyúnyakból formázott szív a szerelem jelképe: egy-egy hattyú pár sok-sok évig, olykor életük végéig együtt él. Igaz, ennek gyakorlati okai is vannak: egy állandó partner azt is jelenti, a párkeresésre fordított időt másra - vándorlásra, területszerzésre, fészekrakásra, gyereknevelésre – tudják használni.
A szépség és a hűség nem feltétlen járnak karöltve. Itt vannak például a nem túl csinos hollókeselyűk, akik társadalmi szinten is komolyan veszik a hűség fogalmát: megtámadják a csapodárságon kapott egyedeket.
Szinte lehetetlen magányos császárhalat látni. A párválasztás gyakran egy életre szól, és a monogám kötelék nagyon szoros közöttük. A császárhal párok mini csapatként élnek, utaznak és vadásznak együtt.
A népmesékben gyakran ravasznak, álnoknak és gonosznak lefestett farkasok családi élete a valóságban példát mutathatna sok emberi családnak. Kevesen tudják, hogy egy farkasfalka általában az apát, az anyát és a gyerekeiket jelenti.
10 állat, amely örök hűséget fogad párjának >>>